Screenlab » Różnice między Androidem a iOS

Różnice między Androidem a iOS

Różnice między androidem a iOS

Android oraz iOS od wielu lat wiodą prym wśród systemów operacyjnych stosowanych w telefonach komórkowych. Specjaliści zajmujący się unowocześnianiem tych systemów prześcigają się w innowacjach, dzięki czemu nie ma miejsca na zastój w rozwoju technologicznym.

Konkurencja, jak w przypadku każdego rynku wpływa pozytywnie na jakość produktów, a zwolennicy poszczególnych systemów dzięki nowością mają co rusz dostarczane nowe argumenty do poparcia słuszności swojego zdania w kwestii wyższości swojego ulubionego systemu nad drugim. Jednakże czym tak naprawdę różnią się te dwa systemy i który jest bardziej kompletny?

Powstanie

Jak można łatwo się domyślić, Android oraz iOS są systemami operacyjnymi stworzonymi przez zupełnie inne marki. Pierwszy powstał iOS, został on zaprezentowany przez firmę Apple w lipcu 2007 roku. Z kolei na premierę Androida, czyli systemu Google użytkownicy musieli poczekać do września 2008 roku.

System Android

System ten w początkowej fazie rozwoju był wykorzystywany głównie w tabletach i smartfonach, jednakże wraz z upływem czasu zaczęto stosować go także w notebookach. Ogromną zaletą Androida jest fakt, iż system ten jest używany przez wiele marek. Oprogramowanie to można spotkać w urządzeniach sygnowanych logo Samsunga, Xiaomi czy też HTC. Do jego atutów należy również dopisać ciągłe aktualizacje, które pozwalają na utrzymanie systemu na najwyższym poziomie uwzględniając wszelkie nowinki ze świata technologii.

 

System Apple – iOS

Główną różnicą w systemie operacyjnym firmy Apple w porównaniu do Androida jest fakt, iż system ten działa tylko na urządzeniach sygnowanych nadgryzionym jabłkiem. Zależnie od podejścia, taki zabieg ma zarówno swoje wady i zalety. Do wad należy zaliczyć fakt, iż osoba, która przywyknie do rozwiązań proponowanych przez system iOS nie ma możliwości późniejszego użytkowania telefonu innej marki z tym samym systemem, co umożliwia android.

Jednakże wada ta zdecydowanie jest dobrym zabiegiem ze strony marki, ze względu na to, iż osoby, które przyzwyczaiły się do danego systemu zostaną przy urządzeniach Apple na dłużej. Zaletą takiego podejścia jest sprawienie, że posiadacze urządzeń z systemem iOS czują się wyjątkowo oraz solidarni, ze względu właśnie na fakt, iż posiadane przez nich urządzenie ma system, którego nie mogą mieć osoby posiadające telefony czy też tablety innych marek.

Różnice w działaniu systemów

Podstawową różnicą w obsłudze urządzeń z tymi systemami operacyjnymi jest kwestia personalizacji. Android daje dużo większą swobodę, użytkownik może wedle uznania zmieniać wygląd ekranu głównego poprzez np. umieszczanie na nim różnego rodzaju widgetów albo zmienianie wielkości ikon. Z kolei iOS w tej kwestii postawił na prostotę. W systemie tym jedyna opcja konfiguracji ekranu startowego to możliwość zmiany tapety lub ustawienia ikon.

Shopping Cart
Scroll to Top