Screenlab » Xiaomi — godny konkurent Apple’a?

Xiaomi — godny konkurent Apple’a?

Xiaomi w swojej ofercie nie tylko posiada smartfony i telewizory, ale również wagi łazienkowe, czajniki elektryczne czy odkurzacze. Jest to oczywiście skrócona lista produktów, która naprawdę imponuje. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że firma działa na rynku zaledwie 11 lat. Jak wypada w porównaniu do konkurencji, jaką jest Apple?

Historia chińskiego giganta

Powstanie Xiaomi datuje się na 6 kwietnia 2010 r. Jednak, na rynek polski weszli dopiero w 2016 r. Okres 5 lat w porównaniu do odniesionego jest wręcz niebywały. Zwłaszcza, patrząc na zestawienie najchętniej kupowanych smartfonów w 2020 r. przez Polaków, w którym pierwsze miejsce zajmuje właśnie telefon Xiaomi. IPhone w tym zestawieniu znalazł się dopiero na czwartej pozycji.

Telefon Xiaomi

Jak rozwój Xiaomi wypada w porównaniu do Apple’a?

Apple zostało założone w 1976 r., a Xiaomi w 2010 r. Jest to różnica dokładnie 34 lat. Smartfony Xiaomi już po trzech latach od powstania firmy zajmowały piąte miejsce wśród najchętniej kupowanych telefonów w Chinach. Ciekawym jest fakt, iż z początku inspiracją firmy było Apple. Głównie przejawiało się to w ograniczonej liczbie wypuszczanych modeli.

Biorąc pod uwagę czas rozwijania się firmy (45 lat w przypadku Apple i 11 lat Xiaomi), to sukces chińskiego giganta jest niepodważalny. W rankingu najbogatszych firm wyprzedza producenta iPhone’ów.

Mogłoby się wydawać, że Apple dominuje na rynku smartfonów. Związane jest to z całą otoczką, która ma miejsce przy przedstawianiu nowych urządzeń. Ku częstemu zaskoczeniu, w rankingach przoduje Samsung. Jak w tym porównaniu odnalazł się Xiaomi? Otóż całkiem niedawno wyprzedził plasującego się na drugiej pozycji Apple’a i wskoczył na jego miejsce. Jest to niebywałe osiągnięcie, biorąc pod uwagę różnicę trzech lat w rozpoczęciu produkcji telefonów przez obie firmy. Na rozwój chińskiego giganta powinien również być czujny Samsung jako lider zestawienia.

A co z Samsungiem?

Marka pochodząca z Korei Południowej jest aktualnie liderem w produkcji telefonów. Jak pokazują jednak liczne statystyki, Xiaomi jest na dobrej drodze, aby zająć pierwsze miejsce. Apple spośród tej trójki wypada najsłabiej, więc głównym celem powinno być na ten moment wyprzedzenie chińskiej firmy, a później dopiero lidera, który niedługo może się zmienić.

Porównując rozwój wszystkich trzech firm do czasu istnienia na rynku, Xiaomi zdecydowanie nie ma sobie równych.

Jaka jest są różnice w cenach?

Produkty Xiaomi są często kojarzone jako tanie w stosunku do konkurencji. Porównajmy ceny trzech producentów smartfonów. Zestawione są ich podstawowe wersje o pojemności 128 GB w ciemnym kolorze.

Cena iPhone’a 13 – ok. 5000 zł
Cena Xiaomi Mi 11 – ok. 3500 zł
Cena Samsunga Galaxy S21 – ok. 3000 zł

Jak widać, cena telefonu Xiaomi jest stosunkowo niska w porównaniu do iPhone’a oraz niewiele wyższa od kwoty, którą damy za smartfona od Samsunga. Kwota urządzenia to jeden z najważniejszych czynników, którymi kierujemy się przy zakupie.

Wyprzedzenie Xiaomi na ten moment powinno być priorytetowe dla Apple’a, którego chiński gigant coraz częściej spycha w rankingach.

Shopping Cart
Przewiń do góry