Screenlab » Wspomnienia sylwestrowe — który telefon wykona najlepsze zdjęcia?
telefon który wykona najlepsze zdjęcia

Wspomnienia sylwestrowe — który telefon wykona najlepsze zdjęcia?

Sylwester już za pasem, a to taki czas, który każdy chce zachować w swojej pamięci. W związku z tym warto zaopatrzyć się w telefon z najlepszym aparatem, aby nie martwić się o rozmazane zdjęcia w galerii. Więc, jaki telefon wykona najlepsze zdjęcia sylwestrowe i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Oto kilka wskazówek.

Rozmiar matrycy

Pierwszy aspekt, na który warto zwrócić uwagę to matryca (zwana też sensorem), która stanowi podstawę aparatu, od której niejako zależy końcowy efekt zdjęcia. Jedną z kluczowych cech matrycy jest jej rozmiar. Co oznacza, że im większa matryca w komórce, tym większa szansa na otrzymanie wysokiej jakości zdjęcia. A większy czujnik jest w stanie pomieścić więcej pikseli, co pozwala na przechwycenie więcej światła, a to podstawa wyraźnego i estetycznego zdjęcia.

Warto rozważyć telefon z matrycą, która jest zbliżona do jednego cala. Te zazwyczaj można znaleźć w droższych modelach.

Rozdzielczość, czyli megapiksele

Nawet laik zwraca uwagę na rozdzielczość, gdy chodzi o aparat w telefonie. Jednak wszystkie te liczby, które przedstawiają nam sklepy, warto traktować z przymrużeniem oka. Więcej nie zawsze oznacza lepiej.

Liczba megapikseli odpowiada rozdzielczości obrazu, czyli jego rozmiarowi. Wiele megapikseli oznacza, że ​​piksele będą małe, ale sam obraz będzie duży i bardzo szczegółowy.

Wskazówka: 20-, a nawet 12-megapikselowe aparaty, przy wszystkich innych parametrach, radzą sobie ze swoimi zadaniami równie dobrze, co te 100-megapikselowe.

telefon który wykona najlepsze zdjęcia

Membrana

Przysłona obiektywu określa ilość światła wpadającego do aparatu. Im większa apertura, tym więcej światła dotrze do czujnika i lepsza jakość obrazu, zwłaszcza przy słabym oświetleniu. Wartość przysłony jest szczególnie ważna, jeśli zamierzasz dużo fotografować w słabym świetle (na przykład w nocy lub w słabym oświetleniu w pomieszczeniach). W takim przypadku lepiej pomyśleć o zakupie smartfona z największą możliwą przysłoną – od f/2.0 i poniżej. Warto podkreslić, że im niższa wartość, tym bardziej otwarta przysłona.

Liczba aparatów (obiektywów)

Obecnie można spotkać smartfony wyposażone w kilka aparatów jednocześnie. Zwykle każdy z nich ma własny czujnik i obiektyw z własną ogniskową. Jedną z popularnych kombinacji jest podstawowy aparat szerokokątny (do większości rodzajów ujęć), aparat ultraszerokokątny (do portretów grupowych i krajobrazów) oraz aparat z teleobiektywem (do fotografowania obiektów z dużej odległości).

Dość powszechnym przypadkiem w budżetowych i średniobudżetowych modelach jest również używanie aparatu makro (do robienia zdjęć małych obiektów z możliwie najbliższej odległości), zamiast teleobiektywu.

Niemal wszystkie dzisiejsze smartfony są również wyposażone w przedni aparat. Nadaje się do selfie, nagrywania filmów przednią kamerą, a także rozmów wideo oraz przesyłania strumieniowego i strumieniowego na żywo w sieciach społecznościowych.

Kilka modeli wyróżniających się dobrym aparatem:

  • Samsung Galaxy S21 Ultra 5G;
  • iPhone 12 Pro Max;
  • Huawei Mate 40 Pro;
  • Xiaomi Mi 11 Ultra.

Przeglądając sklepy, czy to internetowe, czy to stacjonarne, warto pamiętać o powyższych wskazówkach. Pomogą uniknąć rozczarowań podczas sylwestrowej zabawy.

Shopping Cart
Przewiń do góry