Screenlab » Składane Samsungi — czy mój telefon się nie złamie?
samsung serwis kraków1

Składane Samsungi — czy mój telefon się nie złamie?

Jeszcze 20 lat temu telefony „z klapką” były marzeniem wszystkich lubujących się w nowych gadżetach i nowinkach technicznych. Nawet przez zwyczajnego użytkownika „komórki” były uznawane za symbol nowoczesności, pewnego rodzaju statusu, co skutkowało tym, że każdy chciał posiadać taki telefon i cieszyć się jego nowatorskim wyglądem i działaniem. Można powiedzieć, że w tamtych czasach składany telefon był odpowiednikiem dzisiejszego iPhona (odpowiadała za to i moda na owe urządzenia i ich prekursorski design).

Wiemy, że przez te 20 lat w świecie technologii dużo się zmieniło. Niekontrolowany rozwój telefonów był spowodowany stworzeniem smartfona, który łączy w sobie wiele funkcji, a dodatkowo — co w tym przypadku najważniejsze — jest dotykowy. Za sprawą dotykowego ekranu, jego posiadacz może cieszyć się dużo większym ekranem, dzięki zwolnieniu miejsca, które niegdyś zajmowała klawiatura. Składane telefony odeszły w niepamięć. Teraz liczy się tylko wielkość wyświetlacza i mnogość przeróżnych funkcji telefonu.

O ile druga z opisywanych właściwości pozostała na swoim miejscu, to pierwsza okazała się polem do popisu dla firmy Samsung.

Charakterystyka składanego Samsunga

Mowa tu oczywiście o modelu Samsung Galaxy Z Fold, który został wyprodukowany w 2019 roku i trafił do testerów. Pierwsze Fold 1 i Fold 2 okazały się nie spełniać warunków producenta i podczas testów albo złamały się na pół, albo kompletnie przestawały działać, to Fold 3 przetrwał wszelkie testy i bez żadnych komplikacji mógł nadal sprawnie funkcjonować. Jednak, na czym polega specyfika tego modelu?

Składane smartfony to nadal niemała gratka dla miłośników nowych technologii. Przyciągają one spojrzenia osób dookoła, a dodatkowo mają wiele ciekawych funkcji charakterystycznych tylko dla nich. Co ciekawe, złożony Samsung Galaxy Z Fold 3 wygląda jak typowy telefon z wyższej półki, o dużo większych gabarytach niż zwyczajny smartfon. Magia zaczyna się po rozłożeniu urządzenia.

Cały proces składania i rozkładania ekranu jest możliwy dzięki zastosowaniu szeregu innowacyjnych rozwiązań. Do wykonania rozkładanego smartfonu Z Fold 3 wykorzystano cienkie i wytrzymałe zawiasy wzorowane na mechanizmach zegarowych. Za ochronę ekranu odpowiada natomiast specjalnie zaprojektowane szkło ochronne. Po rozłożeniu urządzenia pojawia się imponujący 7,6-calowy wyświetlacz wykonany z materiału polimerowego z technologią Dynamic AMOLED. Sprawia to, że w naszych dłoniach mamy jednocześnie poręczny smartfon i pełnowartościowy tablet. Co więcej, możemy na nim wykonywać trzy różne aktywności, np. oglądać serial, korzystać z wyszukiwarki internetowej, edytować zdjęcia i filmy czy wykonywać pracę biurową. Jest to kolejna zaleta, która usprawiedliwia relatywnie wysoką cenę rynkową oscylującą w okolicach 8 tysięcy złotych za egzemplarz. Czy warto tyle wydać na to urządzenie? Poznajmy więc jego specyfikę techniczną.

samsung serwis kraków

Co ma do zaoferowania Samsung Galaxy Z Fold 3?

Ten model, poza wyjątkową budową zewnętrzną ma także liczne udogodnienia techniczne. Pierwszą z nich są najwyższej rangi procesor Snapdragon 888. Kolejne zalety to 8 GB pamięci RAM oraz 128 GB pamięci wbudowanej i bateria o pojemności 3300 mAh, która zapewnia bardzo długi czas użytkowania bez konieczności ładowania. Wyjątkowy wyświetlacz charakteryzuje się imponującą intensywnością kolorów, a do tego częstotliwość odświeżania wynosi 120 Hz. Dodatkowo, smartfon posiada doskonały aparat, który przez budowę urządzenia, pozwala robić zdjęcia selfie przednim aparatem, co oznacza najlepszą jakość tych fotografii na rynku. Całość dopełnia modem sieci 5G.

Wytrzymałość, czyli jak długo można cieszyć się składanym Samsungiem

Składany ekran w urządzeniach mobilnych to nadal kwestia bardzo kontrowersyjna. Pomimo wielu testów i nowych udoskonaleń, tego typu modele nadal nie są wystarczająco wytrzymałe i posiadają kilka niewygodnych niedociągnięć.

Po pierwsze, jak zaświadcza sam producent, Samsung wytrzyma około 200 tysięcy złożeń. Daje nam to wynik 150 cykli złożenia i otwarcia w okresie 3 lat. Nie jest to zbyt imponująca liczba, zważywszy na cenę oraz inne czynniki, które mogą niekorzystnie wpłynąć na stan tak zaawansowanego urządzenia. Producenci doradzają, aby unikać mocnego naciskania na ekran oraz wszelkiego rodzaju drobinek kurzu i piachu.

Składane smartfony nie dla każdego

Samsungi ze składanym ekranem to wynalazek na miarę XXI wieku. Wychodzi on naprzeciw potrzebie posiadania przez ludzi więcej w mniejszej formie. Smartfon, który łączy w sobie rolę telefonu i tabletu na pewno spełnia te wymagania. Dodatkowo jego wielofunkcyjność w czasie użytkowania oraz bardzo dobre parametry sprawiają, że wielu ludzi zakochuje się w tym modelu i marzy o jego posiadaniu.

Niestety wysoka cena to jeden z największych minusów tego flagowego produktu Samsunga. Jest ona oczywiście uzasadniona i podyktowana wieloma innowacyjnymi udogodnieniami, lecz nadal stanowi nieprzekraczalną barierę dla zwykłego obywatela.

Dochodzą do tego komplikacje techniczne związane z budową. Używając najnowszych wersji, raczej nie powinniśmy się obawiać złamania telefonu przy normalnym korzystaniu z niego. Problem może pojawić się dopiero po dłuższym okresie, kiedy smartfon będzie na tyle wyeksploatowany oraz doświadczony przez czynniki zewnętrzne, że jego normalna funkcjonalność oraz jakość zawiasów nie będą już działać na tak wysokim poziomie, jak na początku. Według samych producentów żywotność Samsunga Z Fold 3 wynosi nie więcej niż 3-4 lata.

Z uwagi na te dosyć istotne wady, warto zastanowić się dwa razy czy inwestycja w tego rodzaju urządzenie będzie nam faktycznie potrzebna. Jest to z pewnością oryginalny i nowatorski gadżet, ale niekoniecznie coś, czym będziemy mogli cieszyć się przez długie lata bez zmartwień o usterki i zniszczenia. Pilnowanie telefonu jak oka w głowie oraz pieczołowite dbanie o jego prawidłowe utrzymanie nie każdemu może przypaść do gustu. A już szczególnie nie osobom, które ponad ciekawostkę technologiczną stawiają wytrzymałość oraz wygodę użytkowania.

Shopping Cart
Przewiń do góry