Screenlab » Wyświetlacz oryginalny, a zamiennik
Różnica pomiędzy wyświetlaczem oryginalnym a zamiennikiem

Wyświetlacz oryginalny, a zamiennik

Kolorowe linie na telefonie, niereagujący dotyk, mruganie ekranu – uszkodzony wyświetlacz smartfona to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi spotykają się użytkownicy. Pozostawienie takiej usterki wpływa nie tylko na nieestetyczny wygląd telefonu, ale także często uniemożliwia korzystanie z jego funkcji. Kiedy dojdzie do takiego uszkodzenia, wielu użytkowników łapie się za głowę, widząc ceny części oryginalnych i zastanawiając się, jak zaoszczędzić trochę pieniędzy. Popularnym rozwiązaniem staje się wtedy wykorzystanie zamiennika. Jednak – czy wybór takiej części zamiennej nie wpłynie na przyszłe korzystanie z telefonu? Jakie są różnice pomiędzy zamiennikiem a częścią oryginalną?

Części zamienne są tańsze

Wybór części oryginalnych pochodzących z serwisu autoryzowanego, wiąże się z koniecznością poniesienia wyższych wydatków niż w przypadku wyboru zamiennika. Różnice w cennikach są znaczące – za wyświetlacz nieoryginalny płaci się średnio trzy razy mniejszą cenę. Kwestia ta stanowi nierzadko motywację do wyboru właśnie zamiennika. Wybór części zamiennej pozwala więc na przywrócenie telefonu do funkcjonowania przy zachowaniu niższego poziomu wydatków.

Różnica pomiędzy wyświetlaczem oryginalnym a zamiennikiem

 

Części oryginalne są lepszej jakości

Niestety, cena wymiany wyświetlacza to nie wszystko, co należy wziąć pod uwagę podczas planowania naprawy. Wybór tańszego rozwiązania niesie ze sobą także pewne minusy, które mogą się okazać ważne podczas przyszłego korzystania z telefonu. Części zamienne, ze względu na to, że nie są produkowane przez autoryzowanego przez firmę producenta, mogą okazać się niższej jakości niż te oryginalne. Wiązać się to może ze słabszym kontrastem kolorów, mniejszymi kątami widzenia, jasnością ekranu, a nawet responsywnością, odczuciach w używaniu czy poziomie poboru mocy. Dla niektórych, takie mankamenty mogą pozostać niezauważalne, dla innych jednak mogą stanowić niepodważalny powód do zainwestowania w część oryginalną.

Słabszej jakości nie można jednak przypisać do wszystkich części zamiennych. Obecnie, na rynku spotkać można także zamienniki, które zostały wyprodukowane z użyciem bardziej zaawansowanych procesów produkcyjnych, wykorzystujących odpowiednie testy jakości i zgodności z wymaganiami użytkownika. Lepsza jakość wyświetlacza wpływa na mniejszy pobór mocy (w porównaniu do wersji najtańszych), a także znacznie lepsze odwzorowanie kolorów, kątów widzenia i wielu innych cech, które będą coraz bliższe do właściwości części oryginalnych.

Co więc wybrać?

Decyzję o wyborze pomiędzy wyświetlaczem oryginalnym a zamiennym powinniśmy oprzeć na podstawie dwóch aspektów: pieniędzy, a także jakości. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, na jaką kwotę naprawy możemy sobie pozwolić, a także zastanowić się czy ewentualne różnice w korzystaniu z telefonu są dla nas znaczące.

Jeśli nie chcemy przeznaczyć wysokich kwot na naprawę telefonu, nie zależy nam na zachowaniu wszystkich cech związanych z kontrastem czy jasnością ekranu, które on posiadał wcześniej, a może planujemy niedługo zakup nowego modelu, który zastąpi ten obecny – wtedy warto zdecydować się na dobrej jakości zamiennik, który pozwoli na przywrócenie smartfonowi wszystkich funkcjonalności, jednocześnie oszczędzając nasz portfel.

Jeśli jednak zależy nam, aby wyświetlacz posiadał identyczne właściwości, jak sprzed usterki, a wyższe ceny nie stanowią na nas żadnej przeszkody, najkorzystniej będzie zdecydować się na część oryginalną. Warto więc zbadać swoje priorytety i na tej podstawie zgłosić się do salonu napraw, by ustalić plan działania i jak najszybciej cieszyć się działającym smartfonem.

Shopping Cart
Przewiń do góry