Screenlab » Jakie szkło ochronne na ekran wybrać?
wymiana szyby iphone1

Jakie szkło ochronne na ekran wybrać?

Chociaż na rynku co chwilę pojawiają się nowe modele smartfonów, to jednak nie każdy z nas ma możliwość czy ochotę zmieniać swoje urządzenie tak często, jakby tego chcieli producenci. Dlatego warto zainteresować się tematem ochrony telefonu przed szkodliwymi czynnikami, nie tylko wewnętrznymi, ale przede wszystkim zewnętrznymi. Jednym z najważniejszych elementów i jednocześnie najtrudniejszym do utrzymania w dobrym stanie, jest ekran. Jest on podatny na zarysowania, pęknięcia, zabrudzenia i przetarcia. Są to normalne efekty użytku, jednak jeśli dobrze zabezpieczymy tę część naszego urządzenia, to jest bardziej prawdopodobne, że dłużej będziemy cieszyć się jego wydajną pracą i estetycznym wyglądem. Do ochrony służą przede wszystkim szkła ochronne. A jak są ich rodzaje i jak wybrać odpowiedni, podpowiadamy poniżej.

Twardość szkła

Kupując szkło ochronne, musimy przygotować się na wydatek rzędu 50-100 zł. W tej cenie dostaniemy lepszej jakości produkt, a co za tym idzie efektywniejszą ochronę naszego ekranu. Za cenę odpowiada tu nie tylko twardość materiału, z jakiego zostało wykonane szkło, ale także dopasowanie do krawędzi telefony, czy dodatkowe funkcje, jak ochrona aparatu, czy specjalna lampa UV do utwardzania kleju przy samodzielnym montażu.

Od twardości szkła zależy, ile będzie ono w stanie wytrzymać. Najtwardsze będzie oznaczone symbolem 9H. Co on oznacza? Otóż oznaczenie od 9B do 9H przedstawienie standardowej twardości ołówków (gdzie 9B to najmiększy, a 9H najtwardszy). Co za tym idzie wskazanie, że twardość szkła wynosi 9H to nic innego, jak fakt, że zarysowane ołówkiem 9H nie pozostawi na nim żadnych śladów. A to już bardzo wiele.

wymiana szyby iphone

Rodzaje szkieł hartowanych

Innymi znakami, na które możemy się natknąć podczas wybierania szkła, dotyczą stopnia dopasowania do ekranu. W ten sposób wyróżniamy:

  • Szkło 2D – to najbardziej podstawowa wersja szkła, dostosowana do ekranów z płaskimi ekranami bez zaokrąglonej krawędzi. W innym przypadku taki produkt nie spełni swojej funkcji, ponieważ nie zabezpieczy właściwie krawędzi urządzenia, najbardziej podatnego na zniszczenia.
  • Szkła 2.5D – pokrywają już znacznie większą część boków urządzenia niż szkło 2D, co za tym idzie, dają dużo lepszą ochronę dla ekranów o zaokrąglonej krawędzi.
  • Szkło 3D – stanowi osłonę na cały ekran, nie pozostawiając ani trochę odkrytego miejsca. Stanowią doskonalą ochronę telefonów z mocno zakrzywionymi krawędziami.
  • Szkła 5D – jest to szkło najbardziej zaawansowane, najwyższej jakości, stanowiące idealną ochronę dla każdego typu ekranu. Często szkła 5D występują z dopiskiem UV, co oznacza światło do utwardzania kleju. Jest to o tyle istotne, że w tym typie szkła klej występuje na całej powierzchni ekranu, idealnie do niego przylegając i stanowiąc niepokonaną ochronę.

Folia hydrożelowa

W poruszanym zagadnieniu warto wspomnieć również o folii hydrożelowej, która stanowi alternatywę dla tradycyjnych szkieł ochronnych. Produkt został wykonany z połączenia najlepszych właściwości szkła hartowanego i folii ochronnej, dzięki czemu folia jest elastyczna i idealnie przylega do ekranu telefonu, dyskretnie go zabezpieczając.

Cechą charakterystyczną folii hydrożelowej jest większa odporność na pęknięcia w porównaniu do szkła ochronnego oraz trwałość przed kruszeniem się materiału. Folia idealnie emituje kolory wyświetlacza i nie wpływa na jakość dotyku.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Poza najważniejszymi kwestiami dotyczącymi twardości szkła i jego dopasowania do ekranu istnieją jeszcze inne komponenty wpływające na jakość i funkcjonalność tego produktu.

Jedną z nich jest powłoka oleofobowa, która ma odpychać cząsteczki tłuszczu lądujące na ekranie. Warstwa ta minimalizuje ślady palców, jakie naturalnie powstają podczas użytkowania telefony, sprawiając, że ekran wygląda nie tylko bardziej estetycznie i sterylnie, ale także poprawia się jego działanie. Przez duże nagromadzenie warstwy tłuszczu i innych zanieczyszczeń, urządzenie może mieć problem z wydajną pracą spowodowanym np. słabszą reakcją wyświetlacza na dotyk.

Pomimo tego, że warstwa oleofobowa nie eliminuje całkowicie problemu brudnego ekranu, to znacznie go zmniejsza i ułatwia jego czyszczenie. Dzięki temu dłużej możemy się cieszyć ładnym i higienicznym ekranem telefonu.

To, co natomiast nie ma zbyt dużego znaczenia w kontekście ochrony urządzenia to grubość szkła hartowanego. Waha się ona w przedziałach 0,2 – 0,3 mm, ale pomiędzy poszczególnymi wymiarami nie ma praktycznie żadnej różnicy, jeśli chodzi o poprawę jakości ochrony czy działania telefonu. Warto być tego świadomym i nie ulegać namowom sprzedawców, którzy oczekują za tę właściwość wyższej zapłaty.

Shopping Cart
Przewiń do góry