Screenlab » Innowacyjne funkcje telefonów, o których mogłeś nie wiedzieć
Innowacyjne funkcje telefonów, o których mogłeś nie wiedzieć

Innowacyjne funkcje telefonów, o których mogłeś nie wiedzieć

Ładowanie baterii powietrzem, niewidoczna kamera, ekran składany, rozwijany i przesuwany– nowinki technologiczne z dnia na dzień coraz częściej zaskakują rynek mobilny. Z biegiem lat, nasze smartfony przestały już w końcu służyć tylko do dzwonienia, robienia zdjęć i korzystania z internetu. Teraz mogą już o wiele więcej.

Ładowanie powietrzem

W ostatnich miesiącach zapowiedziano nową funkcjonalność, która wzbudziła liczne kontrowersje i dyskusje na rynku mobilnym. Firmy technologiczne pracują bowiem nad innowacyjnym rozwiązaniem, które pozwoliłoby na ładowanie baterii telefonu “z powietrza” lub za pomocą ultradźwięków – producenci planują trwałe rozstanie z kablami i stacjami ładowania.

Technologię tą zapowiedziało niedawno Xiaomi, prezentując Mi Air Charge Technology. Według najnowszych projektów, ładowanie telefonu miałoby następować samoistnie –system opierać się ma na odpowiedniej pozycji urządzenia i bezpośrednim dostarczeniu wiązek energii za pomocą anten obecnych w danym pomieszczeniu. Pozwoliłoby to naładowanie telefonu bez potrzeby stałego podłączenia kablem do ładowarki lub pozostawania w stacji ładującej. Na ten moment, Xiaomi zaprezentowało jednak jedynie wizualizację prezentującą projekt. Rozwiązanie wciąż pozostaje więc w fazie testów – nie wiemy, kiedy i czy na pewno trafi na rynek.

Innowacyjne funkcje telefonów, o których mogłeś nie wiedzieć

 

Kamera, której nie widzisz

W przeciwieństwie do poprzedniej innowacji, ta już trafiła na rynek. Mowa tutaj o niewidocznej przedniej kamerze, schowanej pod ekranem smartfona. Technologia ta po raz pierwszy pojawiła się w telefonach marki ZTE i – choć realizacja i jakość wykonania pozostawiła tam wiele do życzenia – pomysł ten błyskawicznie podchwyciła konkurencja. Ukrycie aparatu pozwoliło na atrakcyjniejszą estetykę telefonu i rezygnację z charakterystycznego wcięcia w wyświetlaczu, a ekran wreszcie może zajmować cały przód telefonu, aż po same krawędzie.

W tym roku rozwiązanie to ma się także pojawić w modelach innych marek. Ukrytych kamer możemy z pewnością spodziewać się w najnowszych telefonach firmy Samsung, Oppo, Vivoi Xiaomi. Rozchodzą się także plotki, że Apple również pracuje nad podobnym projektem –pozostaje tylko czekać na prezentację efektów ich pracy.

Składanie, zwijanie, rozwijanie…

Po ponad dekadzie przerwy, do łask powróciły także telefony składane! Nie są to już jednak zwykłe urządzenia z otwieraną klapką i klawiaturą – najnowocześniejsze technologie pozwoliły na wprowadzenie w smartfonach ekranów składanych lub zwijanych. Pierwszy składany smartfon zaprezentowała w roku 2019 firma Royole, oferując Royole Flex Pai, który rozkładał się niczym książka. Nie został on jednak wypuszczony na polski rynek, a zwijany ekran znacznie zmniejszał trwałość wyświetlacza. Od tamtego czasu, podobne, lecz bardziej dopracowane rozwiązanie zaprezentowało już wiele innych marek. Na rynku dostać już można składane smartfony Samsunga – Galaxy Flip Z czy Galaxy Fold, a także Huawei, Xiaomi, Oppo czy Motorola.

Na ostatnich targach elektroniki użytkowej, CES 2021, nową technologią pochwaliła się także firma LG, przedstawiając LG Rollable, którego ekran rozwijał się i zwijał automatycznie. Wstępnie, jego premiera miała nastąpić w marcu tego roku, została ona jednak przesunięta. Firma nie dostarczyła informacji dotyczących ostatecznego wypuszczenia modelu na rynek.

W ręce testerów trafiła już jednak marka Oppo, prezentując własny prototyp zwijanego telefonu. Niestety, podobnie jak poprzednik, nie jest on jeszcze powszechnie dostępny do zakupienia. Pozostaje nam teraz już tylko cierpliwość – musimy liczyć na to, by wszystkie te innowacyjne technologie trafiły na półki naszych sklepów jak najszybciej. Trzymamy kciuki!

Shopping Cart
Przewiń do góry