Screenlab » Dlaczego nie warto kupować nieoryginalnych ładowarek do telefonu?
Dlaczego nie warto kupować nieoryginalnych ładowarek do telefonu

Dlaczego nie warto kupować nieoryginalnych ładowarek do telefonu?

W przypadku zepsutej ładowarki do telefonu, wielu użytkowników sięga po jej nieoryginalny zamiennik. Czy słusznie? Zdecydowanie nie. Powód tego jest bardzo prosty, a mimo to mało znany – korzystanie z takich części wiąże się z ryzykiem, mogącym nieść ze sobą olbrzymie konsekwencje.

Ładowarka to więcej, niż myślisz

Ostateczną decyzję dotyczącą kupna nowej ładowarki często podejmuje się wyłącznie na podstawie jej ceny. Sam produkt, jak się może wydawać, ma w końcu jedną, nieinwazyjną funkcję, którą jest tylko naładowanie telefonu. Wbrew pozorom, myślenie to jest zupełnie bezpodstawne – prąd nie jest zabawą. Proces ładowania powiązany jest z pewnymi zagrożeniami, których poziom jest w niezwykłym stopniu podwyższony w produktach niższej jakości. Nieodpowiedni przepływ energii z gniazdka elektrycznego do baterii może doprowadzić nawet do wybuchu akumulatora, który wykonany jest z niebezpiecznej i szkodliwej substancji aktywnej. Ile razy słyszeliśmy już o wybuchających telefonach czy porażeniach prądem? To właśnie w takich sytuacjach ważną rolę grała właśnie bateria podłączona do ładowania.

Oszczędność nie jest warta ryzyka

Wkroczenie na rynek nieoryginalnych ładowarek pociągnęło za sobą wiele przykrych konsekwencji. Ich konkurencyjna cena kusiła nowych użytkowników, którzy z coraz większą chęcią sięgali po najtańsze oferty, licząc na oszczędność i niezawodne działanie. Niestety, te niedrogie, atrakcyjne ładowarki okazały się niebezpieczne dla zdrowia.

Interesujący raport pojawił się na łamach medycznego magazynu Annals of Emergency Medicine. Według zamieszczonego w miesięczniku raportu, korzystanie z nieoryginalnych ładowarek wiązało się z ryzykiem utraty zdrowia – ich użytkowanie zwiększało szanse na porażenie prądem, a nawet wstrząs elektryczny, a podłączone urządzenie nierzadko zajmowało się ogniem. Co więcej, przypadki te nie należały do wyjątków.

Dlaczego nie warto kupować nieoryginalnych ładowarek do telefonu

99% tanich ładowarek nie zdaje testów bezpieczeństwa

Wartościowe badanie zorganizował także brytyjski instytut CTSI. Na 400 nieoryginalnych ładowarkach bezprzewodowych przeprowadzono testy bezpieczeństwa, których nie zdało aż 397 egzemplarzy! Wiele z zakupionych ładowarek doprowadziło się do zniszczenia, a kilkanaście z nich niosło wysokie ryzyko porażenia użytkownika prądem. Warto też wziąć pod uwagę, że gdyby badacze sami nie zajęli się tymi wadliwymi zasilaczami, trafiłyby one w ręce nieświadomych klientów, dla których niewinny zakup mógłby zakończyć się tragedią. W końcu, były to egzemplarze dopuszczone do sprzedaży na rynku. Klienci kupowali zwykłe ładowarki, nie wiedząc, na jak olbrzymie ryzyko się narażali.

Raporty dotyczące sprzedaży nieoryginalnych zasilaczy opublikowało także Apple. Można było z niego wyczytać, że aż 90% sprzedawanych na rynku ładowarek to zwykłe podróbki, jedynie wyglądem podobnie do oryginału.

Podobne testy są stale przeprowadzane na rynku. Niestety, praktycznie każde z nich dowodzi szkodliwości ładowarek nieoryginalnych, z nieautoryzowanych środowisk lub niepewnego pochodzenia. Rekomendowanie wyłącznie oryginalnych ładowarek do telefonów nie jest oparte wyłącznie na obietnicach czy “widzimisię” producenta – niepoprawna konstrukcja zasilacza może doprowadzić do realnych szkód, które doprowadzić mogą do realnego uszczerbku na zdrowiu. Dlatego, należy zawsze dokładnie sprawdzić producenta wybranej przez nas ładowarki, a także źródło, z jakiego pochodzi. Odrzucajmy wszystkie podejrzane oferty. Dbajmy o swoje zdrowie – żadna oszczędność nie jest warta ryzyka.

Shopping Cart
Przewiń do góry