Screenlab » Czy samodzielna wymiana ekranu w telefonie jest możliwa?

Czy samodzielna wymiana ekranu w telefonie jest możliwa?

Czy samodzielna wymiana ekranu w telefonie jest możliwa (2)

W obecnych czasach telefon jest urządzeniem, które posiada każdy z nas. Dzieje się tak za sprawą coraz nowszych funkcji, jakie oferują producenci smartfonów. Kiedyś, telefon służył do wykonywania połączeń, dzisiaj, zastępuje wiele innych urządzeń i akcesoriów. Za pomocą jednego urządzenia możemy wykonywać zdjęcia, zapisywać notatki, wyszukiwać wszelkie informacje, a nawet pracować. Prawdopodobnie, nikt z nas nie wyobraża sobie już życia bez telefonu.

Jednak telefon jest urządzeniem wrażliwym, dlatego łatwo możemy go uszkodzić. Do najczęstszych przyczyn uszkodzenia smartfonów zaliczamy zbicie szybki przedniego ekranu. Z pozoru niegroźna “pajęczynka” widniejąca na naszym ekranie, może powodować wiele poważniejszych usterek. Zatem, gdzie się udać, aby wymienić wadliwy element, a może spróbować naprawić go samodzielnie? W poniższym artykule dowiesz się czy warto samodzielnie wymienić szybkę w telefonie.

Czy warto próbować samodzielnie wymienić szybkę?

Niestety, nasze małe urządzenia wielofunkcyjne – smartfony – posiadają jedną wadę, z którą nigdy nie wygramy – są delikatne. Stosowanie dodatkowej ochrony w postaci szkła hartowanego, folii i obudowy jest konieczne, jednak nie daje stuprocentowej pewności, że nasz telefon pozostanie w nienaruszonym stanie. Upadek smartfona nawet z niewielkiej wysokości może okazać się powodem do wymiany szybki. Pierwsze, co musimy zrobić to ocenić uszkodzenia i stan telefonu.

Jeśli jesteśmy pewni, że zniszczeniu uległa wyłącznie szybka – jesteśmy prawdopodobnie na wygranej pozycji, ale czy na pewno? Dla wielu osób ocena uszkodzenia telefonu może stanowić nie lada wyzwanie. Większość użytkowników telefonów komórkowych nie posiada wiedzy na temat ich budowy oraz zaawansowanego działania modułów, dlatego ciężko jest oszacować, które elementy powinny zostać naprawione. Właśnie w tym momencie powinno paść pytanie, czy będziemy w stanie samodzielnie dokonać naprawy, a może warto skorzystać z pomocy fachowca?

Czy można samodzielnie wymienić ekran w telefonie?

W dobie smartfonów z zagiętymi wyświetlaczami czy też organicznymi matrycami AMOLED, wymiana szybki w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwa. Jedynie w pierwszych modelach telefonów z dotykowym ekranem było to możliwe, ponieważ szybka nie była sklejona z wyświetlaczem, a znajdowała się nad nim i możliwa była wymiana tego elementu w domowych warunkach.

Aktualnie to błędne przekonanie nadal się utrzymuje. Jednak, nowoczesne smartfony posiadają szybę sklejoną z wyświetlaczem na całej powierzchni i tutaj pojawia się pierwsza trudność. Można próbować rozciąć ekran specjalnym drutem molibdenowym lecz trzeba pamiętać, że klej pomiędzy szybą a wyświetlaczem ma grubość około 100 mikronów a czasami 50. Zatem należy to zrobić umiejętnie, aby nie zniszczyć wyświetlacza.

wymiana ekranu w telefonie samodzielnie

Druga kwestia to ekrany typu edge, czyli z zakrzywionymi brzegami, w tym wypadku cięcie w warunkach domowych praktycznie w stu procentach jest skazane na porażkę. Serwisy zajmujące się wymianą szyb w modelach z zakrzywionym ekranem dysponują specjalistycznym sprzętem, między innymi separatorem kriogenicznym, który mrozi cały wyświetlacz do temperatury około -180°C, przez co klej się kurczy, a szybka odpada sama, bez ingerencji mechanicznej.

Po odseparowaniu szyby, następuje czyszczenie matrycy z resztek kleju. W tym celu należy zastosować specjalistyczny środek czyszczący – dlaczego? Kleje stosowane do łączenia szyby z wyświetlaczem są bardzo trudne do usunięcia więc płyn, którego użyjemy musi być na tyle mocny, aby uporać się z klejem, a zarazem na tyle delikatny, aby nie uszkodzić wyświetlacza, ponieważ na tym etapie nic go nie chroni, pracujemy na odsłoniętej matrycy która jest bardzo delikatna.

Dochodzimy do ostatniego etapu, w którym zakładamy nowa szybę. Należy skleić szybę z wyświetlaczem tak, aby nie było pęcherzyków powietrza, brudu oraz kurzu między szybą a wyświetlaczem. W dodatku, ekran powinien być idealnie wypozycjonowany względem szyby, w przeciwnym wypadku nie wejdzie nam do ramki telefonu.

Serwis na tym etapie dysponuje laminatorem próżniowo-ciśnieniowym, który tworzy próżnię w komorze laminatora, a następnie dociska wyświetlacz do szyby w odpowiedniej formie, która pozycjonuje wyświetlacz względem szyby. Cały laminator, jak i stanowisko znajduje się w komorze bezpyłowej-laminarnej, w której panują sterylne warunki tak, aby podczas zdjęcia zabezpieczenia kleju na szybie nie znajdowały się drobinki kurzu, pyłu lub jakieś zabrudzenia.

Podsumowanie

Jak łatwo zauważyć, wymiana ekranu w warunkach domowych, bez odpowiedniego sprzętu jest niemożliwa. Aby uniknąć dodatkowych problemów, które przyczynią się nie tylko na gorszą pracę urządzenia lub całkowicie ją uniemożliwią, jak również zwiększenia kosztów, lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy doskonale znają się na wykonywanym zadaniu oraz dysponują odpowiednim sprzętem. Dzięki temu, Twój telefon zostanie szybko i sprawnie naprawiony, a Ty będziesz mógł cieszyć się jego dłuższym użytkowaniem.

Shopping Cart
Scroll to Top