Screenlab » Czy możliwa jest wymiana przedniego aparatu w telefonie?

Czy możliwa jest wymiana przedniego aparatu w telefonie?

Kilkanaście lat temu problem zepsutego aparatu w telefonie wydawałby się czymś abstrakcyjnym. Jednak obecna technologia mknie do przodu, podsuwając nam coraz to nowsze rozwiązania. Oprócz tylnych kamer, pojawiły się również przednie aparaty, które jakością zdjęć dorównują niejednemu aparatowi fotograficznemu. Jednak jak wszystkie przedmioty, przedni aparat również może ulec zniszczeniu. Zatem czy aparat przedni da się wymienić, czy konieczne będzie kupno nowego smartfona?

Co może być przyczyną awarii przedniego aparatu?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ powodów usterek może być nieskończenie wiele. Najczęściej jednak bezpośrednią przyczyną jest uszkodzenie mechaniczne, które wynika z tego, że urządzenie nam spadło lub uderzyło na przykład o kant stołu, na skutek czego aparat pęka lub się zarysowywuje. Może dojść również do bardziej poważnej usterki, gdzie podczas upadku, pękają luty elektroniczne lub moduły, które odpowiedzialne są za pracę aparatu.

Czy da się wymienić przedni aparat telefonu?

Na szczęście awaria przedniego aparatu nie oznacza konieczności wymiany całego urządzenia. W większości przypadków, cały proces kończy się jedynie wymianą układu, który ponosi odpowiedzialność za pracę naszego aparatu. Czasem naprawa obejmuje wymienienie modułu aparatu razem z soczewką oraz szkiełkiem. Jest to zależne od wielkości usterki oraz tego, co zostanie zdiagnozowane przez specjalistę. Jak w każdym przypadku, najlepiej powierzyć to serwisowi, ponieważ sami możemy jeszcze bardziej zaszkodzić, niszcząc inne elementy telefonu i sprawiając, że przestanie on całkowicie działać.

W dodatku zyskujemy pewność, że wymieniony aparat będzie działał tak samo dobrze, jak jego pierwotna wersja i będzie służył nam przez kolejne lata. Cena naprawy takiego aparatu uzależniona jest od tego, co uległo uszkodzeniu oraz od ceny konkretnych części dla danego modelu, jednak jest ona o wiele bardziej opłacalna niż kupno nowego telefonu.

Jak zapobiegać awarii przedniego aparatu?

Aby jednak zapobiec takiej sytuacji warto przede wszystkim zainwestować w szkło ochronne na nasz aparat i cały ekran, które zamortyzuje większość upadków. Kolejną niezbędną rzeczą jest etui ochronne na nasz telefon, które przy upadku ochroni obudowę telefonu, zabezpieczając równocześnie to, co znajduje się wewnątrz, czyli między innymi moduł odpowiedzialny za pracę aparatu. Najlepiej jednak jest unikać tego, aby nasz telefon zbyt często spadał i obchodzić się z nim ostrożnie i rozważnie.

Shopping Cart
Przewiń do góry